Meblarstwo tradycyjne kurs :

  • 12.10.2020, 17:42 (aktualizacja 28.12.2021, 11:45)
Szkolenie poprowadzi: Mateusz Niwiński W kursie może uczestniczyć 7 osób. Koszt: 2 500,00 zł

Meble wiejskie, cechowała prostota formy, wykonanie z lokalnych gatunków drewna, a także niewyszukane zdobnictwo. Stolarze mieszkający na wsiach i w małych miasteczkach, produkowali meble na potrzeby lokalnego rynku odbiorców, odpowiadając na ich gusta i zapotrzebowanie. Wyroby swe sprzedawali na okolicznych targach i jarmarkach lub bezpośrednio w warsztacie.
Przywiązanie do prawideł rzemiosła wyuczonych podczas lat praktyki u starszych mistrzów,  ograniczony dostęp do nowych technologii, wpływały
niejednokrotnie na jednostkowy charakter produkcji oraz długie trwanie niektórych form i wzorów. Program kursu czerpie z bogatych tradycji wzornictwa i technik ludowego meblarstwa ale także szerzej z tradycji meblarstwa tradycyjnego i klasycznej wiedzy o ręcznej pracy w drewnie. Kurs wprowadza w podstawy tajników o tym pięknym materiale i mamy nadzieję, będzie dla wielu z Państwa początkiem wspaniałej stolarskiej przygody.

O kursie:
 
Kurs skierowany jest zarówno do majsterkowiczów jak i instruktorów, wychowawców i animatorów kultury, prowadzących lub chcących prowadzić prace ręczne z młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi.
Składa się z dwóch, następujących po sobie sześciodniowych cyklów warsztatowych z jednym dniem przerwy pomiędzy. Program jest skonstruowany tak aby umożliwić adeptowi sztuki stolarskiej poznanie całego procesu tworzenia mebla, od projektu formy i konstrukcji, poprzez dobór odpowiedniego materiału, technik wykonania i narzędzi, po formowanie poszczególnych elementów, spasowanie i ostateczne wykończenie. Program ten jest  realizowany dwukrotnie to znaczy podczas pierwszych pięciu dni wykonywana jest praca zbiorowa / ew. kilka wspólnie z instruktorem, natomiast w drugiej części uczestnicy realizują własne projekty.
Rzemiosło stolarskie należy do jednego z trudniejszych a praktyka jest tu kluczowa. Dwuczęściowy, wydłużony charakter kursu pozwala na solidne ugruntowanie podstaw pracy w drewnie i  umożliwia zapoznanie się z szeroką gamą rozwiązań i technik. Program kursu może zostać zrealizowany jako dwa niezależne cykle, jednakże nie jest możliwy udział w drugiej części kursu, bez uczestnictwa w otwierającej części pierwszej. Warunkiem uzyskania certyfikatu ukończenia kursu jest uczestnictwo w pełnym 12 dniowym cyklu edukacyjnym.
Mając na uwadze różne oczekiwania i możliwości uczestników, program jest elastyczny i może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb naszych gości.
 
Przykładowe tematy części I kursu:
 
– prezentacja wybranych form meblarskich typowych dla ludowej stolarki Mazowsza.
– organizacja pracowni oraz zasady bezpiecznej pracy
– rodzaje drewna, ich właściwości, wady i cechy charakterystyczne
– nauka obsługi ręcznych narzędzi do obróbki drewna np. strugi, spusty, dłuta, piły
– nauka obsługi podstawowych elektronarzędzi ( strug, wiertarka, wyrzynarka, frezarka, szlifierka)
– nauka podstawowych umiejętności stolarstwa ręcznego (struganie wzdłużne, trasowanie łączeń, cięcie drewna piłą płatnicą pod kątem prostym, klejenie drewna, kołkowanie łączeń)
– nauka klasycznych łączeń stolarskich (wykonanie czopów i gniazd, tzw. cynkowanie)
 
Przykładowe tematy części II kursu:
 
– ostrzenie narzędzi
– skomplikowane łączenia stolarskie: (cynkowanie kryte, wykonanie tzw. szpong tj. listew zasównych na jaskółczy ogon, wykonania flekowań, wykonanie ramiaków drzwiczek wraz
z płyciną, wykonanie szuflad)
– toczenie drewna
– podstawy snycerki – zdobienie mebli.
– wykończenie mebla, szlifowanie, polerowanie, impregnacja olejem, woskiem, barwienie, mazerowanie
 
Przydatna literatura:
 
Roman Reinfuss „Meblarstwo ludowe w Polsce” (1977)
Roman Reinfuss „Ludowe skrzynie malowane”, wydawnictwo „Sztuka” (1954)
Mieczysław Schreiber „Przewodnik Stolarski”- reprint, Seria 2005
Ewa Fryś, Anna Iracka, Marian Pokropek „Sztuka Ludowa w Polsce” (1988)
Józef Grabowski „Sztuka Ludowa – formy i regiony w Polsce”
Michael Horsham „The art of the Shakers” (2004)

 


Co zabrać na kurs, czyli informacje praktyczne:

  • ­ spodnie i bluza/flanelowa koszula itp. których nie szkoda pobrudzić w trocinach lub lakierach do drewna.
  • ­ zeszyt do notatek i coś do pisania.

Harmonogram szkolenia:
Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W połowie szkolenia planowany jest 1 dzień przerwy  – bez zajęć warsztatowych (staramy się by wypadał w Niedzielę).

W jedenastym  dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.


Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00057/2017.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 652)
Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


Uczestnikom kursu zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. Zapewniamy przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).

Ważne informacje dla uczestników szkolenia:

Osoby dojeżdżające pociągiem prosimy o wpisanie tej informacji w karcie zgłoszeniowej oraz godziny przyjazdu do stacji Pilawa. Prosimy także o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.
Osobom planującym podróż samochodem, zwracamy uwagę na fakt istnienia dwóch miejscowości o nazwie Pilawa w województwie Mazowieckim. Natomiast Łucznica jest tylko jedna.


Aby zapisać się na to szkolenie prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO dotyczącą przetwarzania danych osobowych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Kartę zgłoszeniową proszę pobrać z tej strony:

KARTY ZGŁOSZENIOWE – LINK


Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty zadatku w wysokości 300,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu: Konto bankowe
Santander Bank Polska
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Marianna Kowalska  kurs Meblarstwo tradycyjne 5-10.01.2020”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu.

Serdecznie zapraszamy.

__2

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe