ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza

  • 05.12.2020, 16:59
ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego… Żródło: GOV.PL Mazowiecki Urząd Konserwatora Zabytków
Otwarcie wystawy na dziedzińcu "Palacu Pod Blachą"

Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza jest tematem wystawy zainaugurowanej w piątek, 11 września br. na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą (Zamek Królewski). Ekspozycję, utworzoną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa otworzył prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 października 2020 r. Jej organizatorem jest Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa podejmuje problematykę tradycyjnego budownictwa drewnianego – dominującej formy zabudowy mieszkalnej mazowieckich wsi i miasteczek do połowy XX wieku.

W ostatnich dziesięcioleciach następuje stopniowe wypieranie budownictwa drewnianego przez zunifikowane, murowane domy mieszkalne, zrywające z dorobkiem poprzednich pokoleń. W konsekwencji zasoby architektury drewnianej gwałtownie kurczą się pod naporem przemian społeczno-gospodarczych oraz opacznie rozumianego rozwoju i postępu. Wbrew powszechnym opiniom, tradycyjna architektura drewniana cechowała się bogactwem form i detalem architektonicznym świadczącym o kunszcie i pomysłowości lokalnych cieśli. Budownictwo drewniane Mazowsza południowo-wschodniego nie tylko odróżnia się stylistycznie na tle innych historycznych regionów takich jak Kujawy czy Podhale, ale wykazuje też wewnętrzne zróżnicowane, niejednokrotnie ograniczające się do kilku sąsiadujących wsi.

 

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica,
z Funduszy Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Tekst i zdjęcia w artykule: Serwis Gov.pl , Mazowiecki Konserwator Zabytków.

__2

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

chi
chi 11.01.2021, 15:36
Ciekawa wystawa, prawie zdążyliście na czas z tą wiadomością :)

Pozostałe