Japońska technika Mokulito, bazująca na wiedzy litografii, czyli zatłuszczania powierzchni. Do wykonania grafiki używane jest drewno, tłuste tusze i guma arabska. Warsztaty rozpoczną się od Wyjaśnienia zasady działania druku płaskiego pokazu techniki i jej możliwości: - tusz, pisaki, kalka, emalia, transfer. Druga część warsztatu to drukowanie zatrawionych matryc i testowanie jakości wynikających z używania jednocześnie farb tłustych i tych na bazie wody.
Dzień I
8:30 - śniadanie
9:30-13:30 zajęcia
- wykonanie i zatrawienie matrycy
- techniki użycia narzędzi do tworzenia obrazu
13:30 - obiad
15:00-18:00 zajęcia
- drukowanie Mokulito przy użyciu farb tłustych i wodnych
- nakładanie i nauka sygnowania edycji prac
18:00 – kolacja
Dzień II
8:30 - śniadanie
9:30-13:30 zajęcia
- warsztaty drukowania roślinami i barwienia roślinami papieru
13:30 - obiad
Justyna Mazur- Kiwer Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego ze stypendium w Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Magister sztuki, zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Tworzy wydarzenia dla największych instytucji miasta Krakowa- Muzeum Narodowego, Muzeum Krakowa, Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha, Cricoteki, Muzeum Etnograficznego. Współtworzy wydarzenia dla Krakowskiego Biura Festiwalowego. Jest ekspertką dla Muzeami Drukarstwa w Nowym Targu oraz Cieszynie, odpowiada także za strefę artystyczną podczas Pikniku Naukowego prowadzonego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Stypendystka Miasta Krakowa w 2022 roku i Członkini Kobiet Miasta Krakowa. Jest ekspertką w zakresie kształcenia artystycznego dzieci, zależy jej na kształceniu młodzieży i zmianach programowych w systemie nauczania, a obecnie najczęściej pracuje z dorosłymi, którzy chcą zajmować się sztuką nieprofesjonalnie. Swoje doświadczenie zdobywała w Polsce, Niemczech, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Od 8 lat jest twórczynią pracowni grafiki warsztatowej Litograf Studio.
Akademia Łucznica - Szkolenia z rzemiosła artystycznego
Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00148/2021. Uczestnicy kursów otrzymają zaświadczenia o ukończeniu, zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U. 2023 poz. 2175). Dyplomy potwierdzają podniesienie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie rzemiosła artystycznego.
Zakwaterowanie, wyżywienie i transport
Uczestnikom zapewniamy nocleg i pełne wyżywienie gratis. Kursanci będą zakwaterowani na terenie ośrodka. Zapewniamy transport z i na stację PKP Pilawa.
Informacje dla uczestników:
- Osoby przyjeżdżające pociągiem prosimy o wpisanie godziny przyjazdu w karcie zgłoszeniowej i kontakt 60 minut przed przyjazdem (502 364 517).
- Podróżujących samochodem prosimy o upewnienie się, że jadą do Pilawy w woj. mazowieckim (są dwie miejscowości o tej samej nazwie).